Δευτέρα 12 Φεβρουαρίου 2018

23η αγωνιστική Primera Division 2017-2018 Βαλένθια-Λεβάντε 3-1

Βαλένθια-Λεβάντε 3-1

Η Βαλένθια επικράτησε νικηφόρα της Λεβάντε στο Μεστάγια την Κυριακή 11/2/2018 με 3-1. Μετά από ένα σερί 6 ηττών σε όλες τις διοργανώσεις και συγκεκριμένα στο Λας Πάλμας, στην Ρεαλ Μαδρίτης και στην Ατλέτικο Μαδρίτης. Οι νυχτερίδες προηγήθηκαν στο 17 λεπτό με τον Σάντι Μίνα, αλλά ισοφαρίστηκαν στο επόμενο λεπτό, στο 18 λεπτό, από το γκολ του Sergio Postigo του επιθετικού της Λεβάντε. Το ημίχρονο έληξε 1-1 παρόλο το καλό σουτ στο 43 λεπτό του Σάντι Μίνα, που η προβολή του βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι. Η Βαλένθια πίεσε και έπαιξε καλύτερα, αλλά ο διαιτητής ακύρωσε στο 64 λεπτό ένα γκολ του Λούνα για την Λεβάντε, το οποίο είναι μια αμφισβητούμενη φάση και για πολλούς είναι κανονικό γκολ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό η Βαλένθια πήρε το προβάδισμα με τον Λουσιάνο Βίετο στο 65 λεπτό και στο 89 λεπτό με πέναλτι ο Ντάνιελ Παρέχο διαμόρφωσε το τελικό 3-1. Η Βαλένθια πέρασε την Ρεάλ Μαδρίτης, αν και έχει 1 αγώνα περισσότερο και βρέθηκε στην τρίτη θέση με 43 βαθμούς. Η Ρεάλ Μαδρίτης στην 4η θέση έχει 42 βαθμούς, η Βιγιαρεάλ στην 5η θέση έχει 37 βαθμούς και η Σεβίλλη στην 6η θέση έχει 36 βαθμούς. Άρα βρίσκεται στο +1 από την Ρεάλ Μαδρίτης με ένα ματς περισσότερο και στο +6 και στο +7 από την Βιγιαρεάλ και την Σεβίλλη αντίστοιχα. Η Λεβάντε βρίσκεται στην 17η θέση, δηλαδή μία θέση πάνω από τις θέσεις του υποβιβασμού και στο +2 από την 18η Λας Πάλμας . Οι υπόλοιπες δύο ομάδες του υποβιβασμού είναι η Ντεπορτίβο Λα Κορούνια και Μάλαγα, η οποία στην επόμενη αγωνιστική το Σάββατο 17/2/2018 θα υποδεχθεί στο γήπεδο της το La Rosaleda την Βαλένθια στις 21.45 για την 24η αγωνιστική της Primera Division.